Suda Doğum
10 Ağustos 2020

s1.JPG

SUDA DOĞUM


Suda Doğum, daha konforlu, hareket kabiliyeti olan, sıcak su içeren küvetlerde gerçekleşen alternatif bir doğum şekli olarak kabul edilmektedir.Tarih boyunca doğum sancısını,kaygısını azaltacak yöntemler aranmış,doğum eylemi sırasında yardımcı olacak farklı metodlar denenmiştir.Günümüzde de popüler hale gelmiş sezaryen doğum oranlarını düşürmek, normal doğuma özendirip ,maliyeti azaltacak alternatif yöntemler aranmaktadır. Suda doğum; 36-37 derece sıcaklıktaki suyla dolu bir havuz veya küvette uzman doktorlar eşliğinde yapılan alternatif bir doğum uygulamasıdır.

Suda Doğumun Avantajları Nelerdir?


Sıcak su vücudu rahatlatan endorfin hormonunun salgılanmasını kolaylaştırarak gebenin daha az ağrı ve daha az endişe hissetmesini sağlıyor. Daha az ağrı hissetmeleri nedeniyle ağrı kesici ilaç kullanma ihtiyacı azalıyor.
Ilık su anneye daha rahat hareket etme imkanı sağlıyor.

Bebek 38 hafta sıvı ortamda bulunduktan sonra suya olan doğumda ortam farkı olmadığından bebek hayata yumuşak bir geçiş yapmış oluyor.

Doğum kanalı yaralanmaları, doğum sonrası kanamaları azalıyor.

Kimler Suda Doğum Yapamaz?
•Bebeğin başıyla gelmediği durumlarda
•Çoğul gebelikte, iri bebek, erken doğum durumunda
•Annenin erken suyu gelmesi, bebeğin eşinin önde olması, aşırı kanaması,
•Bebek rahim içinde sıkıntıda ve sürekli fetal kalp atım izlenmesinin gerektiği durumlarda
•Baş pelvis uygunsuzluğunda, anne çok kiloluysa
•Annenin sistemik hastalıkları, enfeksiyonları (HIV,Hepatit,aktif genital enfeksiyonları) mevcutsa

SUDA DOĞUM NASIL GERÇEKLEŞİYOR?

Anne adayı doğum sancıları başladığında özel olarak hazırlanmış bir kıyafet giydirilir,35-37 derecede sıcak suyla dolu bir havuza alınır. 

Doğum eylemi süresince suni sancı, epidural anestezi uygulanmaz. Sıcak suyun gevşetici etkisinden yararlanılır. Anne ve bebek yakından monitorize edilir. 

Doğum gerçekleştikten sonra anne kanama kontrolü için sudan çıkarılarak normal doğum masasına alınır, bebek de bakıma ve takibe alınır. 

Hastanemizde Türkiye’nin ilk suda doğum ünitesi 2006 yılında kurulmuş olup, 300’ü aşkın sayıda suda doğum tecrübeli uzman hekimler tarafından gerçekleştirilmiştir.

 


s2.JPG
s3.JPG