Tahmini Doğum Tarihiniz Geçtiğinde Sizi Ne Bekler
14 Kasım 2019


Tahmini Doğum Tarihiniz Geçtiğinde Sizi Ne Bekler

Bir çocuğun doğumunu beklemek heyecan verici ve gerginlik veren bir süreçtir. Kadınların büyük çoğunluğu, gebeliklerinin 38 ila 42. haftaları arasında doğurur. Ancak bebeklerden çok azı gününde doğar. Tahmini doğum tarihinden 2 hafta öncesine veya 2 hafta sonrasına kadar doğum yapmak normaldir.

 

 

Tahmini Doğum Tarihiniz

Gebeliğin ortalama süresi, bir kadının son adet tarihinin birinci gününden itibaren 280 gün veya 40 haftadır. Tam gününü öngörmek zor olabilir. Bebeklerin sadece %5’i tahmini doğum tarihlerinde doğar.

 

Tahmini doğum tarihiniz; bebeğin büyümesini, gebelik yaşını ve gebeliğin ilerlemesini kontrol etmek için bir rehber olarak kullanılır. Doktorlar sıklıkla bebeğin yaşını kontrol için birden fazla yöntem kullanır ve tahmini doğum tarihini belirler. Rahimin büyüklüğü bebeğin yaşını değerlendirmeye yardımcı olabilir. Ayrıca ultrasonografi bebeğin yaşını doğrulamada kullanılabilir.

 

Tahmini doğum tarihi gebeliğin olabildiğince erken döneminde belirlenmelidir. Gebeliğin ileri haftalarında, tahmini doğum tarihini belirlemek zorlaşır. Bu erken gebelik takibinin ne denli önemli olduğunun sebeplerinden birisidir. Özellikle, gebeliğin erken dönemlerinde ultrasonografi ile yapılan yapılan gebelik yaşı tayinleri, gün aşımı döneminde gebeligin gerçek yaşını saptamada son derece önemlidir.

 

Eğer tahmini doğum tarihinizden sonra doğumla ilgili endişeleriniz varsa, doktorunuzla konuşun. Sizin ve bebeğiniz için en doğru kararı vermenizde yardımcı olacaktır.

 

 

Günaşımı Gebelikler

Günaşımı gebeliği 42 hafta veya daha fazla süren gebeliktir. İlk kez doğum yapan kadınlar veya önceden günaşımı gebeliği bulunan kadınlar beklenen tarihten daha geç doğum yapabilirler.

 

Tahmini Doğum Tarihinin Öngörülmesi

Son adet tarihinizin ilk gününe 40 hafta (280 gün) ekleyerek tahmini doğum tarihinizi öngörebilirsiniz. Bu yöntem, son adet tarihinizin ilk gününden tam olarak 2 hafta sonra gebe kaldığınızı ve bebeğinizi 38 hafta taşıyacağınızı kabul eder.

Tahmini doğum tarihinizi hesaplamanın bir diğer yolu:

1.      Son adet tarihinizin ilk gününü belirleyin

2.      7 gün ekleyin

3.      3 ay çıkarın

4.      1 yıl ekleyin

Örneğin; eğer son adet tarihiniz 1 Nisan 2006 da başladıysa, tahmini doğum tarihinizi aşağıdaki şekilde hesaplayabilirsiniz:

1.      1 Nisan 2006 + 7 gün = 8 Nisan 2006

2.      8 Nisan 2006 – 3 ay = 8 Ocak 2006

3.      8 Ocak 2006 + 1 yıl = 8 Ocak 2007

Öngörülen tahmini doğum tarihiniz 8 Ocak 2007 olacaktır.

 

Gebelik sıklıkla beklenenden uzun sürer çünkü gebe kaldığınız tam bilinemez. Bazı durumlarda, eğer gebelik tahmini doğum tarihinden sonraya uzarsa, doktor bebeğin veya annenin sağlığıyla ilgili endişelenebilir. Doğumun başlatılması gerekebilir (ilaçlarla veya diğer yöntemlerle).

 

 

Günaşımı Gebeliklerin Riskleri

Eğer gebelik süresi uzarsa bebek ve anne için sağlık riskleri artar. Ancak, günaşımı gebeliklerin sadece küçük bir kısmında problemler görülür. Tahmini doğum tarihinden sonra doğum yapan kadınların büyük kısmının sağlıklı yenidoğanları vardır.

 

42 haftadan sonra, plasenta gebeliğin erken dönemlerindeki kadar iyi çalışmayabilir. Ayrıca, bebek büyüdükçe, amniotik sıvımiktarı azalmaya başlayabilir. Sıvı azalması, bebeğin hareketiyle birlikte veya rahimin kasılmasıyla göbek bağının sıkışmasına neden olabilir. Bu nedenle doktorunuz gebeliğin 42. haftasından önce doğumu önerebilir.

Eğer bir gebelik 42 haftadan uzun sürerse, bebek bazı problemlerle ilgili artmış riske sahiptir, örneğin; dismatürite sendromu (bebeğin gelişememesi ile ilgili durum), makrozomi (bebeğin normalin üstünde bir ağırlığa sahip olması), veya mekonyum aspirasyonu ( bebeğin kendi kakasını yutması) . Ayrıca artmış sezaryen doğum ihtimali de vardır.

 

 

Fetal İyilik Halini Değerlendiren Testler

Eğer bir bebek tahmini doğum tarihine kadar doğmaz ise, bebeğin sağlık durumunu değerlendirmede testler doktora yardımcı olur. Bazı testler, örneğin bebek hareketlerinin sayımı, evinizde kendi kendinize yapılabilir. Diğerleri hastanede yapılır. Bunlar elektronik fetal monitorizasyon olarak adlandırılır ve non-stres test, biyofizik profil ve kontraksiyon stres testi içerir.

Bebek hareketlerinin sayımı, bebeğinizin hareketini ne sıklıkla hissettiğinizin bir kaydıdır. Sağlıklı bebekler her gün aynı miktarda hareket etmeye meyillidir. Doktorunuz tekme sayımının nasıl yapılacağını açıklayacaktır.

 

Elektronik fetal monitorizasyon, annenin karın çevresine yerleştirilen fetal kalp hızını ölçen enstrümanları yerinde tutmaya yarayan iki kuşak kullanır. Bu yöntem, fetal iyilik halini değerlendirmek için aşağıdaki testleri gerçekleştirmede kullanılır:

Ø       Nonstres Test _ Anne, bebeğin her hareketini hissettiğinde bir düğmeye basar. Bu, kayıt alınan kağıt üzerine bir işaret konmasına neden olur. Fetal kalp hızının, fetus hareket ettiğinde artması beklenir.

Ø       Biyofizik Profil _ Bu test elektronik fetal moitorizasyon ve ultrason incelemesinin sonuçlarını birleştirir. Bu test, bebeğin kalp hızına ( nonstres testi kullanarak ) bakar ve amniotik sıvı hacmini tahmin eder. Bebeğin solunumu, hareketi ve kas gerginliği de kontrol edilebilir.

Ø       Kontraksiyon Stres Test _ Annenin rahmi kasıldığı sırada bebeğin kalp hızı ölçülür. Kasılmalar ilaç ile uyarılır ve bebeğin kalp hızındaki değişiklikler kaydedilir.

 

Doğum Eyleminin Başlatılması

Eğer tahmini doğum tarihiniz geçtiyse doktorunuz doğum eylemini başlatmayı düşünebilir. Bu, doğumun başlatılması için ilaç veya diğer yöntemlerin kullanılmasıdır. Doğum eylemi, gebe kadının rahim ağzının açılması ve vajinal doğuma hazırlanması için uyarılır.

Doğum eyleminin uyarılması şunlara bağlıdır:

o        Sizin ve bebeğinizin durumu

o        Gebeliğinizin ne kadar uzun sürdüğü

o        Rahim ağzında açılma başlayıp başlamadığı

o        Fetal iyilik halini değerlendiren testlerin sonuçları

 

Bebek Hareketi Sayımı

Eğer sizden bebeğinizin tekme sayımlarını kaydetmeniz istenirse, doktorunuz hangi sıklıkla bunu yapacağınızı ve ne zaman onu aramanız gerektiğini söyleyecektir. Bir yöntem, bebeğin 10 kere hareket etmesi için geçen zamanı yazmaktır.

Bunu yapmak için, bebeğin genellikle aktif olduğu bir zamanı seçin. Sıklıkla uygun zaman bir öğün sonrasıdır. Her bebek kendine özgü aktivite düzeyine sahiptir, ve büyük çoğunluğunun 20 – 40 dakikalık uyku döngüler vardır. Eğer normal düzende veya hareket sayılarında bir değişiklik olursa doktorunuzu uyarın.

 

Doktorların çoğu doğum eylemini başlatmadan önce, tahmini doğum tarihinden sonra 1-2 hafta bekler. Doğum eylemini başlatmak için kullanılan yöntemler:

Ø       Rahim ağzının olgunlaştırılması veya açılması

Bir çeşit hormon olan Prostaglandinler rahim ağzını yumuşatmak ve doğum eylemi için rahimin kasılmasını sağlamak üzere kullanılabilir. Bu hormon benzeri maddeler vajinaya yerleştirilebilir veya ağız yoluyla alınabilir.

Ø       Amnion zarının yırtılması.

Doktorunuz amnion kesesinde küçük bir delik açarak sıvı akışını başlatabilir (‘suların gelmesi’). Kadınların çoğu suların gelmesinin ardından birkaç saat içinde doğum eylemine girer. Eğer doğum eylemi başlamazsa, doğum eylemini başlatmak için farklı bir yöntem kullanılabilir.

Ø       Oksitosin kullanımı.

Bu hormon, kolunuzdan toplardamara yerleştirilen bir kateter ile verildiğinde, rahimin kasılmasını sağlar. Doğum eyleminin başlatılmasıyla ilgili bazı riskler vardır. Bu yüzden siz ve bebeğiniz bu süreç boyunca monitorize edilirsiniz.

 

 

Son olarak…

Çok az bebek tahmini doğum tarihinde doğar. Tahmini doğum tarihlerinden sonra doğan bebeklerin çoğu sağlıklıdır. Gebeliğin son haftalarında ve doğum eylemi sırasındaki testler ve dikkatli izlem, siz ve bebeğiniz için olabilecek riskleri azaltmaya yardımcı olur.

Eğer tahmini doğum tarihinizden sonra doğum yapmayla ilgili endişeleriniz varsa doktorunuzla konuşun. Sizin ve bebeğiniz için en iyisinin ne olduğuna karar vermede size yardımcı olacaktır.

 

Sözlük

Amniotik sıvı:                 Anne rahminin içinde bebeği çevreleyen kese içindeki su.

 

Dismaturite sendromu:   Bebeğin yetersiz beslendiği bir durumdur. Bebek uzun ve yağsız bir gövde ile doğar. Uyarılmış (endişeli) bir yüz görünümü vardır, uzun saçlı, uzun tırnaklıdır ve ince, buruşuk bir deriye sahiptir.

 

Makrozomi:                   Bebeğin çok iri olmasıdır.

Mekonyum aspirasyonu: Büyüyen bebeğin barsaklarında oluşan yeşil renkli maddenin bebek tarafından solunması durumudur. Bu, hava yollarını tıkar ve bebeğin havasız kalmasına neden olur.

 

Plasenta:                       Bebeğin beslenmesini sağlayan ve atıkları bebekten uzaklaştıran dokudur.

 

Prostaglandinler:           Vücut tarafından üretilen, rahim kaslarının kasılmasını sağlamayı da içeren birçok etkiye sahip, genellikle kramplara yol açan kimyasallardır.

 

Ultrason:                       Bebeğin incelenmesi için ses dalgalarının kullanıldığı bir testtir.

 

Göbek bağı:                   İçinde kan damarları bulunan, bebeği plasentaya bağlayan ip benzeri yapıdır.