Endometrial Hiperplazi
21 Kasım 2019

Endometrial Hiperplazi

Endometrial hiperplazi rahim duvarının (endometrium) normalden fazla kalınlaşmasıdır. Bu durum kanser olduğunuz anlamına gelmez ancak tedavi edilmezse kansere neden olabilir. Bazı kadınlar hiperplazi için yüksek risk taşırlar.

 

 

Kimler risk altındadır?

Menopoz öncesi dönem
Aylık adet döneminin gecikmelerle      olması
Şişmanlık
Şeker hastalığı
Polikistik over sendromu
Progesteronla karşılanmamış uzun      dönem östrojen kullanımı
 

Hiperplazinin en sık belirtisi anormal vajinal kanamadır.

 

Bu risk faktörlerinden herhangi biriyle birlikte anormal vajinal kanama endometrial hiperplazi açısından değerlendirmeyi gerektirir.

 

Rahim duvarı “östrojen ve progesteron” denen kadınlık hormonlarının etkisi altındadır. Normal adet dönemini 28 gün kabul edersek, ilk 14 günü östrojen hormonunun etkisiyle rahim duvarı kalınlaşmaya başlar ve 14. günün sonunda ovulasyon (yumurtlama) gerçekleşir. Bu dönemin sonunda gebelik oluşmazsa son 14 gün progesteron hormonunun etkisinde kalır ve bu hormonun düzeyinin azalmasıyla normal adet görülmüş olur.

    

Eğer östrojen etkisi progesteron hormonu ile karşılanmazsa anormal rahim duvarı kalınlaşması olur ve endometrial hiperplazi olarak adlandırılır. Bu durumda kanama progesteron hormonu etkisi ile değil, östrojenle aşırı kalınlaşmış rahim duvarının dökülmesiyle olmaktadır. Bazı hiperplazilerde hücreler anormal yapı gösterebilir, bu duruma atipik endometrial hiperplazi denir ve rahim kanserine neden olabilir.

 

 

Tanı nasıl konur?

Ultrasonografi

Doktorunuz size vajinal ultrason önerebilir. Ultrasonla uterus duvar kalınlığı milimetrik olarak ölçülür.

 

Biyopsi

Rahim içinden ince dar bir tüp yardımı ile hücre alınması işlemidir. Alınan hücreler patoloji bölümünde mikroskop altında incelenir.

 

Dilatasyon ve küretaj

Bu işlem için önce rahim ağzı genişletilir ve küret olarak adlandırılan özel bir aletle rahim duvarından örnek doku alınır. Alınan doku patoloji bölümünde mikroskop altında incelenir.

 

Histeroskopi

Işıklı ince boru şeklinde bir aletle rahim içine girilir ve şüpheli alanlardan görerek örnek alınır ve patolojiye gönderilir. Bu işlem sırasında dilatasyon ve küretajda yapılır.

 

 

Tedavi

Endometrial hiperplazi yüksek oranda ilaç tedavisi (progesteron) ile tedavi edilebilen bir durumdur. Tedavinin dozu ve uzunluğu hastaya göre değişmekle birlikte doktorunuz size uygun tedavi planını sunacaktır. Tedavi sonunda tekrar endometrial biyopsi gerekebilir, eğer problem devam ediyorsa diğer tedavi seçeneklerine (diğer ilaçlar veya cerrahi) geçilebilir. Rahim alınması ameliyatı çocuk isteği olmayan ve biyopsi sonucu atipik hiperplazi olan hastalar için bir seçenektir.

 

 

Endometrial hiperplaziden korunma

1.     Menopoz döneminde sadece östrojen içeren ilaçların etkilerinin, progesteron hormonu tedavisi ile karşılanması endometrial hiperplazi ve kanser riskini azaltır.

2.     Eğer düzenli adet görmüyorsanız (adet aralıklarınız uzunsa), rahim duvarının aşırı kalınlaşmasını önlemek amacıyla size progesteron verilmesi riski azaltır.

3.     Eğer kilo fazlalığınız varsa kilo vermeniz tedaviye yardımcı olur.