Doğum ne zaman başlar?
14 Kasım 2019


Doğumun Ne Zaman Başlayacağını Nasıl Söyleyebiliriz?

Bir bebeğin doğumunu beklemek heyecanlı ve endişeli bir zaman dilimidir. Çoğu kadının doğumu gebeliğinin 38 ile 42. haftaları arasında gerçekleştir.Yinede kesin olarak ne zaman doğuracağınızı bilmenin bir yolu yoktur. Doğum genellikle sizin beklediğiniz tarihin 2 hafta önce veya sonrası arasında gerçekleşir.

 

 

Plan yapmak

Bebeğinizin doğumu için planlar yaparken, doğumunuzun daha düzgün ilerlemesi için bazı basamaklardan yardım alabilirsiniz.

Ø       Ne zaman doktorumu armalıyım?

Ø       Çalışma saatleri dışında doktor veya hemşireye nasıl ulaşabilirim?

Ø       Doğumun başladığını düşündüğümde yapmam gereken herhangi özel birşey var mı?

 

Hastaneye gitme vakti gelmeden önce pek çok şey hakkında düşünmek gerekir. Doğum başladığına düşünmek için vaktiniz olmayabilir. En iyisi, zamanı gelmeden önce bunlar hakkında düşünmek ve plan yapmaktır.

Ø       Mesafe-Hastaneye ne kadar uzakta yaşıyorsunuz?

Ø       Ulaşım-Her hangi bir zamanda sizi hastaneye getirebilecek birisi veya aradığınızda ulaşabileceğiniz birisi var mı?

Gün-Nerede yaşadığınıza bağlı olarak herhangi başka bir vakte göre acele ettiğiniz saatlerde hastaneye ulaşmanız daha çok vaktinizi alabilir.

Ø       Ev düzenlemeleri-Bakıcının yanına götürmeniz gereken başka bir çocuğunuz var mı?

Ø       Veya herhangi başka özel düzenleme?

Ø       Hastaneye gitmenin ne kadar sürdüğü hakkında fikir sahibi olmak için bir deneme yapmak

Ø       Ve rutin hastane yolunda herhangi bir sıkıntı olması riskine karşı farklı bir yol planlamak iyi bir fikir olabilir.

 

Doğum Nasıl Başlar?

Hiç kimse tam olarak doğumu neyin başlattığını bilemez, ama hormonlardaki değişim rol oynuyor olabilir.

 

Doğumun başlamasıyla rahim ağzı açılır. Kaslardan oluşan rahim düzenli aralıklarla kasılır. Karın sertleşir. Kasılmalar arasında rahim gevşer ve yumuşar. Doğum başlayana kadar ve erken doğum aşamalarında bebek oynamaya devam eder.

 

Doğumun başladığını bazı kesin değişimler gösterebilir. Doğum başladığı dönemde bazılarını fark edebilir veya edemeyebilirsiniz.  

 

 

TABLO 1 - DOĞUMUNUZUN YAKLAŞTIĞINI GÖSTEREN İŞARETLER                                                      


YALANCI VE GERÇEK DOĞUM

         Gerçek doğum başlamadan önce yalancı doğum periyotları veya rahminizde düzensiz kasılmalar olabilir. Bunlara Yalancı doğum ağrıları denir. Bunlar normal olmakla birlikte ağrılı olabilirler.Bunları günün sonunda daha çok hissedebilirsiniz.

         Yalancı doğumu gerçek doğumdan ayırmak zor olabilir. Tablo 2 de gerçek ile yalancı doğum arasındaki bazı farklar anlatılmaktadır.    

         Genellikle yalancı doğum ağrıları daha az düzenli ve daha az güçlüdür. Bazen arasındaki farkı anlamanın en iyi yolu rahim ağzındaki doğumun başladığını gösteren işaretleri anlamak için yapılan vajinal muayenedir.

         Aradaki farkı anlatmanın iyi bir yolu da sancıların zamanıdır.2 sancı arasında geçen süreyi not edin. Bir saat için kayıt tutun. Sancılar hafifse doğru zamanlama zor olabilir. Doğumunuzun başladığını düşünüyorsanız doktorunuzu veya hastaneyi arayınız.

 

         TABLO 2 - GERÇEK DOĞUM İLE YALANCI DOĞUM ARASINDAKİ FARKLAR


                                                      Aşağıdakiler ise acilen doktoru aramanızı veya gitmenizi gerektiren durumlardır.

. Suyunuzun gelmesi.(Sancınız olmasa da )
. Vajinadan kanamanızın olması. (Kanlı mukustan farklı )
. Arada hafifleme olmadan sürekli ağrı
. Bebeğin daha az sıklıkta hareket etmesi