HAMİLELİK ve COVID – 19 AŞISI
24 Haziran 2021HAMİLELİK ve COVID – 19 AŞISI
Hamilelikte Kovid-19 aşısı yaptırılır mı ?

Gebe ve emziren kadınlarda aşının etkisiyle ilgili spesifik çalışmalar çok kısıtlıdır. İngiltere gebelere aşı uygulanması gerekliliğini vurgulamaktadır. Amerika gebelere ve emziren kadınlara Kovid-19 aşısı önermektedir. Aşıyı gebelikte yaptırıp yaptırmamak gebelerin özgür seçimi olmalıdır. İki alternatif mevcuttur. Ya Kovid-19 aşısı yaptıracaksınız ya da daha fazla bilgi için beklemeye devam edeceksiniz.
Kovid-19 aşısı anne ve bebeğe zarar verir mi?
Araştırmalar gebelerin özellikle gebeliğin son 3 ayında Kovid-19 nedeniyle hastaneye başvuru ve ağır hastalık oranının daha yüksek olduğunu gösteriyor. Yine erken doğum ve ölü doğum oranları Kovid-19 geçiren gebelerde 2 kat artmaktadır. Aşı Kovid-19 enfeksiyonunu önlemede etkilidir. Aşıdan ötürü Kovid-19 olamazsınız. Çünkü Kovid-19 aşıları canlı koronavirüs içermez. Kovid-19 aşıları, gebelere veya gelişmekte olan bir bebeğe zararlı olduğu bilinen maddeler içermez.

Ekran Alıntısı.JPG
Kovid-19 aşısı hangi gebe gruplarına sunulmalıdır?
-Şiddetli Kovid-19 hastalık riski daha yüksek olan yüksek riskli tıbbi durumları olanlar (hipertansiyon, astım, kalp hastalığı, diyabet...)
-Gebe olan sağlık veya sosyal bakım çalışanları
-Gebelik diyabeti tanısı konan gebeler
-Vücut kütle indeksi 40'ın üzerinde olan gebeler
Hamileler hangi aşıyı tercih etmelidir?
Amerika Birleşik Devletleri'nden gelen güvenlik izleme verilerinin çoğu BioNTech ile ilgili olduğundan, gebeler aşı yaptıracaksa BioNTech tercih edilmelidir.
Hamilelikte aşı hangi dönemde yapılmalıdır?
Kovid-19'un gebeliğin son döneminde daha ciddi komplikasyonları bulunmaktadır. Bu nedenle bazı gebeler aşılarını 12. gebelik haftası sonrasına ertelemeyi seçebilir.
Kadınların aşılanma öncesi gebelik testi yaptırması gerekli değildir.
Prof. Dr. Yaprak ÜSTÜN / BAŞHEKİM