KADINLARDA İDRAR KAÇIRMANIN NEDENLERİ VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ
06 Ekim 2021

Uzmanından açıklama! Kadınlarda idrar kaçırılmasının nedeni bu hastalık olabilir

 

Kadınlarda idrar kaçırma hastalığı sıkça görülüyor. Yapılan araştırmalara göre 40 yaş üzeri 2 kadından biri idrar kaçırma problemini yaşıyor. İdrar yolu enfeksiyonları, idrar kesesinin sarkması gibi sorunlar idrar kaçırmaya neden oluyor. Peki kadınlarda idrar kaçırmanın nedenleri neler? İşte uzmanlarından açıklamalar...Prof. Dr. Yaprak Engin Üstün ve Doç. Dr. Tuğba Kınay'ın görüşlerine göre, doğum yapmış kadınlarda görülebilen idrar torbasında sarkma ile pelvik kaslarda ve sinirlerde oluşan hasarlar da idrar kaçırma nedenidir.

KADINLARDA İDRAR KAÇIRMANIN NEDENLERİ VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Kadınlarda idrar kaçırma probleminin nedenlerini açıklayan Prof. Dr. Yaprak Engin Üstün ve Doç. Dr. Tuğba Kınay şu ifadeleri kullandı:

"İdrar kaçırmanın en sık sebebi idrar yolu enfeksiyonudur. Kronik öksürük, kabızlık, sürekli yapılan ağır egzersizler de karın içi basıncını artırarak idrar kaçırmaya neden olabilir. İdrar yolu taşları, menopoz, ileri yaş, obezite, sigara kullanımı, alkol ve kafein tüketimi idrar kaçırma riskini artıran diğer risk faktörleridir. Doğum yapmış kadınlarda görülebilen idrar torbasında sarkma ile pelvik kaslarda ve sinirlerde oluşan hasarlar da idrar kaçırma nedenidir. Tıbbi adı Diabetes Mellitus olan halk arasında bilinen adıyla şeker hastalığı hem sık idrara çıkmaya sebep olarak hem de sinir hasarına sebep olarak idrar kaçırmaya sebep olur. Sinir sistemini etkileyen inme, omurilik yaralanması, demans (Alzheimer hastalığı), kas gevşetici, idrar söktürücü, sakinleştirici ilaçlar ile hipertansiyon ve alerji ilaçlarını kullanmak diğer sebeplerdir."

KADINLARA TAVSİYELER

"İdrar kaçırma kadınlarda sık görülen bir sağlık sorunudur. Yirmi yaş üzeri kadınlarda görülme sıklığı yüzde 10 ile 53 arasında değişmektedir. İleri yaşla birlikte görülme sıklığı daha da artar, 60 yaş üzeri kadınların yüzde 50-70'inde görülür. İdrar kaçırma anksiyete, depresyon, işgücü kaybı, sosyal izolasyona sebep olarak yaşam kalitesini oldukça kötü etkileyen önemli bir sağlık sorunu olmakla birlikte kadınların çoğu bu şikayet ile doktora başvurmaktan çekinmektedir. Bu çekincelerinin altında yatan nedenler utanç duygusu, tedavi seçenekleri hakkında bilgi sahibi olmamak veya ameliyat korkusu olabilmektedir. Oysaki günümüzde bu sorunu çözebilecek yüksek başarı oranına sahip tedavi seçenekleri mevcuttur. Bu nedenle bu sorunu yaşayan kadınların bir sağlık profesyoneline başvurmaktan çekinmemelerini tavsiye ediyoruz. Örneğin basit bir idrar yolu enfeksiyonu tedavisi ile bu sorun tamamen ortadan kalkabilir. Yine kilolu bayanlarda uygun diyet ve egzersiz ile zayıflamak sorunun çözümünde faydalı olacaktır." şeklinde tavsiyelerde bulundular.

'' Kabızlık problemi olan kadınlarda posalı yiyecekler ile beslenme, fiziksel aktiviteyi artırma ve gerekli durumlarda ilaç tedavisi önermekteyiz. Kontrolsüz şeker hastalığı olan kişilerde uygun diyet ve ilaç tedavisi ile kan şekeri düzeylerinin düzenlenmesi önerilmektedir. Sigarayı bırakmak, mümkünse idrar kaçırmaya sebep olan ilaçları değiştirmek, aşırı sıvı, kafein ve alkol tüketimini engellemek de idrar kaçırma şikayetinin azalmasını sağlar. Bu hastalarda pelvik taban kaslarını güçlendirici egzersizler tavsiye edilmektedir. Bunun dışında gerekli durumlarda ilaç tedavisi veya cerrahi tedavi de bu hastalarımıza önerebilmekteyiz''