Doğum Salonu
11 Şubat 2021

Sağlık hizmeti alanların yaşam kalitesini arttırmayı hedefleyen, hizmet alan ve sunanların memnuniyetini gözeten hastanemizde; anne ve bebek için gerek sağlık gerekse psikolojik açıdan çok önemli bir süreç olan doğum, modern teknolojik imkanlar ve son bilimsel verilerin ışığı altında, güler yüzlü sağlık personelimiz yardımıyla aralıksız olarak devam etmektedir. Doğum ve doğum sonrasındaki süreçte anne ve bebeğin ayrılmama ilkesini hedef alan hastanemiz ‘Bebek Dostu Hastane’ ünvanına sahiptir.

Doğum süreci başlamış veya yakın takibi gereken hastalar poliklinikten, acilden veya servisten doğum salonuna kabul edilmektedir. Doğum salonunda, hastaların ilk değerlendirilmelerinde fetüs ve hastaların incelenmesine olanak sağlayan ultrasonografi ve muayene odası bulunmaktadır. Bu iki odada değerlendirilmesi yapılan hastalar travay odalarında takibe alınmaktadır.

Doğum salonumuzda, 9 adet travay (sancı) odası mevcut olup toplam 21 adet yatak bulunmaktadır. Bunların 3 tanesi refakatli doğum odası şeklinde düzenlenmiştir. Doğum salonundaki tüm fetuslar, travay takip odalarında hasta başında bulunan kardiyotokografi (NST) cihazı ile takip edilmektedir. Doğum salonunda yatan hastaların yakınlarına bilgilendirme, hasta özeli kavramına önem verilerek düzenli aralıklarla hekim tarafından yapılmaktadır.

Travay takipleri sonrası doğumun gerçekleştirildiği son teknoloji ile donatılmış 4 adet doğum odamız mevcuttur. Doğum odalarında doğum masası, bebeklerin ilk bakımı ve muayenelerinin yapıldığı ısıtıcılı bakım masası ve küvöz bulunmaktadır. Haftanın her günü ve her saati ameliyat olanağı sağlayan doğum salonuna ait 3 adet ameliyathane odamız mevcuttur.

Son yıllarda gündemde olan ’Ağrısız Doğum’ (epidural analjezi ile doğum), isteği olan ve yapılmasında tıbbi olarak herhangi bir sakınca olmayan hastalar için kullanılmakta olup; anestezi ve kadın doğum hekimlerinin bir arada gerçekleştirdiği doğuma yardımcı bir yöntemdir. Bu prosedür de hastanemizde başarı ile uygulanmaktadır.

Bir eğitim görevlisi, 2 başasistan ve 6 uzman doktor ve vardiya usulü çalışan 8 asistan doktor ile 12 ebe gündüz şartlarında doğum salonunda görev yapmaktadır. Nöbet saatlerinde ise 2 uzman doktor, 8 asistan doktor ve 6 ebe görev almaktadır. Ayrıca 9 sekreter ve 9 temizlik personeli vardiya usulü hizmet vermektedir. Bütün doğumlarımıza ihtiyaca göre eşlik edebilecek yenidoğan hekimleri 24 saat hizmet etmektedir.