HIV / AIDS İLE YAŞAM
12 Aralık 2019

HIV (+) lerden korkma

Her HIV (+), AIDS hastası değildir.

HIV (+) anneden HIV (-) bebek doğabilir.

HIV (+) kadının da anne olma hakkı vardır.

EZH Başhekimi Prof Dr Yaprak Üstün 1 Aralık Dünya HIV/AIDS günü nedeniyle yaptığı açıklamada;

‘’HIV + (pozitif)  olmak, kişinin vücudunda İnsan Bağışıklık Yetmezliği Virüsü’nün bulunması demektir. Her HIV (+) insan AIDS hastası olmamaktadır. Erken tanı ve gelişen tedavi koşulları ile HIV pozitif kişiler AIDS dönemine geçmeden uzun yıllar yaşayabilmektedir.

Dokunmak, tokalaşmak ve sarılmakla, gözyaşı, ter ve tükürükle, aynı yerde oturmak ve aynı havayı solumakla, aynı havuzu, tuvaleti saunayı ve duşu paylaşmakla, giysilerin ortak kullanılması ile tabak, çatal, kaşık bıçak ve bardak paylaşmakla, telefon kulaklığı ve kapı tokmağı ile sivrisinek, böcek sokması ve hayvan ısırması ile HIV bulaşmamaktadır.

Dünyada ve ülkemizde birçok bebek sahibi olmak isteyen HIV (+) kadın vardır. Gebe kalmak isteyen kadınların ideal olarak, gebelik öncesi bütün kontrollerinin yapılıp etkin bir ART’ye başlatılmaları gerekir. Gebelik öncesi etkin ART alan kadınlardan bebeklerine bulaş riski yoktur.

Hem anne hem baba adayı HIV (+) ise ikisinin de gebelik öncesi ART alması ve viral yüklerinin sıfırlanmasıyla doğal yollardan gebe kalmaları mümkündür.

Gebelik öncesi tedavi almayanların veya gebe kaldıktan sonra HIV (+) liği saptanan kadınların ise en kısa zamanda uygun ART’nin başlanması, doğumdan önce viral yüklerinin azaltılması gerekmektedir.

Gebelik esnasında HIV (+) gebeye uygun tedavinin verilmesi, doğumun sezaryen ile yapılması,  doğumdan önce anneye ve doğum sonrası bebeğe uygulanan koruyucu tedavi ve bebeğe anne sütünün verilmemesi ile anneden bebeğe HIV bulaşı büyük ölçüde önlenebilmektedir.

HIV enfeksiyonu önlenebilir bir hastalıktır. Korunma önlemleri tedaviden çok daha etkili ve ucuzdur.

Cinsel yolla bulaştan korunma için;

  • Güvensiz ve korunmasız cinsel temastan kaçınılması,
  • Tek eşlilik,
  • Cinsel ilişki sırasında kondom kullanılması gerekmektedir.’’
HIV.jpg


https://www.sondakikaturk.com.tr/saglik/hiv-pozitif-kadinlar-da-anne-olabilir-h159879.html
http://www.malatyaguncel.com/hiv-pozitif-kadinlar-da-anne-olabilir-1395326h.htm
https://www.istanbulhaber.com.tr/hiv-pozitif-kadinlar-da-anne-olabilir-haber-1386930.htm
https://www.istanbulhaber.com.tr/hiv-pozitif-kadinlar-da-anne-olabilir-haber-1386930.htm
https://www.istanbulhaber.com.tr/hiv-pozitif-kadinlar-da-anne-olabilir-haber-1386930.htmWhatsApp Image 2019-12-06 at 15.11.23.jpeg