Hamileler denize veya havuza girebilir mi? İşte tatilde hayat kurtaran öneriler
02 Temmuz 2021

Hamileler denize veya havuza girebilir mi? İşte tatilde hayat kurtaran önerilerHamilelikte havuz, deniz ve güneş konusu anne adaylarını tedirgin ediyor. Tatil için plan yapanlara bilgi veren Doç. Dr. Sinan Karadeniz, "Deniz ve havuz imkânları bir arada ise deniz tercih edilmelidir." dedi. İşte hamileler için deniz ve havuz sonrası önlemler…"Hamileler deniz veya havuza girebilir mi? Deniz mi havuz mu daha riskli?" gibi soruların cevabı yaz gelince araştırılmaya başladı. Hamileler için daha çok denizi öneren Doç. Dr. Sinan Karadeniz, uzun süre kalan ıslak mayoların enfeksiyon riski taşıdığını söyledi.

Aksam.com.tr'den Merve Kantarcı Çulha'ya açıklamalarda bulunan Doç. Dr. Sinan Karadeniz, hamileler için deniz ve havuz önemlerini anlattı.

Hamilelikte Kovid-19 aşısının mutlaka yapılması gerektiğini belirten Karadeniz, Kovid-19 enfeksiyonu geçirenlerin ise 3 ay sonrasında yine aşı yaptırabileceğini söyledi.
ENFEKSİYONA DİKKAT

Hamilelik dönemi yaz ayına denk gelenlerin güneşlenme, deniz ve havuz kullanımına dikkat etmesi gerektiğini belirten Doç. Dr. Karadeniz, şunları önerdi:

"Deniz ve havuz imkânları bir arada ise deniz tercih edilmelidir.

Kalabalık ve sık kullanılan havuzlara girilmemesi ve tercih edilmemesi gerekir.

Tenha ve hijyenik havuzlar havuz genel kuralları ile kullanılabilir.

Öncesinde duş alınması, bone kullanılması gibi. Havuz kullanımı sonrası yeniden duş alınması ve ıslak mayonun değiştirilmesi gebeler de de çok önemlidir.

İdrar yolu enfeksiyonu açısından dikkatli olunmalıdır.

Kulak yolu enfeksiyonu, gözde konjonktivit enfeksiyonu ve İdrar yolu enfeksiyonuna dikkat edilmelidir.

Kulak tıkaçları kullanımı, göz için deniz maskelerinin kullanımı bu nedenle daha iyi olacaktır. "


HAMİLELER DENİZE GİREBİLİR Mİ?

Hamilelerin denize girebileceğini söyleyen Doç. Dr. Sinan Karadeniz, şu bilgileri verdi:

"Hijyenik tercihan mavi bayraklı plaj ve alanlar tercih edilmeli.

Deniz çıkışlarında duş alınması ve Islak mayo ile dolaşılmaması önemli.

Sıcaklarda Güneş koruyucu kremlerin kullanılması açık renkli ve bol kıyafetlerin tercih edilmeli.

Güneş gözlüğü kullanılmalı.

Bol sıvı alınmalı.

Gebeliğin ilk üç ayında düşük tehdidi varsa veya gebelik sürecinde suyu gelen hastalarda deniz ve havuza giriş kısıtlanabilir.

Bildik bir idrar yolu enfeksiyonu olan gebelerde öncelikle tedavilerinin tamamlanması sonrasında deniz ve havuz kullanılabilir."


HAMİLELER SU SPORU YAPABİLİR Mİ?

Tatile giden ve su sporunu seven hamileler için de önerilerde bulunan Karadeniz, tedirgin olan anne adayları için şunları söyledi:

"Su sporları genel kurallara uyuldukça aşırıya kaçılmadan yapılabilir. Derin dalışlarda profesyonel sporcular için gebelikleri sürecinde 34. Haftaya kadar dalış yapılabilmektedir. Tüplü dalışlarda hava veya nitroks kullanılabilir. Şnoker kullanımı palet kullanımı alışık olgularda uygundur."

HAMİLELER GÜNEŞLENEBİLİR Mİ?

Hamilelerin güneşlenme konusunda dikkatli olması gerektiğini ifade eden Doç. Dr. Karadeniz, şöyle devam etti:

"Sıcak saatlere dikkat edilmeli. Sabah 09.00'a kadar akşamda 16.00-17.00'den sonra deniz ve güneşlenme daha uygundur. Gölgede oturmak özellikle öğlen güneşinden kaçınılmalı ve güneş koruyucu kremler kullanılmalıdır."